Как да караме колело в студено време без да се чувстваме дискомфортно?
Твърде много колоездачи прибират велосипедите си при първия знак за застудявания и ги оставят за следващия сезон. Причината за това е, че не знаят отговора на въпроса „Как да караме колело в студено време?“. По този начин колоездачите пропускат куп ползи от карането през зимата. Докато тялото ти се бори да остане топло в студа, ти не само изгаряш повече калории, но и тялото ти се научава да използва кислорода много по-ефективно. Това показват изследвания от университета в Северна Аризона. Плюс това, карането наоколо (безопасно) в снега може да бъде невероятно забавно.
В тази статия ще получиш 10 неща, за това как да караме колело в студено време без да се чувстваме дискомфортно, за да се възползваш максимално от карането на велосипед през зимата. Ако останеш доволен от прочетеното моля те да споделиш статията с твой приятел, да ни последваш в Instagram – bikezonebg, да харесаш нашата Facebook страница – Bike Zone и да оставиш коментар с твоето мнение в края на статията.
В нашия онлайн магазин можеш да откриеш качествени и интересни аксесоари за велосипеди, с които да превърнеш карането на колело в истинско удобство и забавление. Можеш да избираш между най-различни продукти и категории. Оборудвайт велосипеда си като никой друг и изпитай удоволствието от колоезденето!
1.ОБЛЕЧИ СЕ С НЯКОЛКО СЛОЯ ДРЕХИ
Що се отнася до облеклото, много е важно да си екипиран с топъл основен слой.
Тялото взема всички решения за това какво да прави въз основа на основните температури. Увери се, че сърцевината ти е топла. Оттам можеш да добавяш няколко други слоя, които можеш да махнеш, когато се затоплиш или карането стане твърде дълго. Наистина, можеш да се справиш с всичко когато си екипиран с добър основен слой и яке.
Важно е да се отбележи, че в началото няма да се чувстваш особено затоплен. Винаги трябва да ти е леко хладно преди да започнеш да караш, в противен случай си оборудван с твърде много слоеве дрехи.
2.НЕ КУПУВАЙ НОВ ВЕЛОСИПЕД (ОСВЕН АКО НАИСТИНА НЕ ИСКАШ ТАКЪВ)
Фат байковете са страхотни, но не е задължително да имаш четири инчови гуми, за да караш добре в снега. За по-голяма стабилност при каране на сняг пусни гумите на най-ниското възможно налягане, без разбира се да прищипвате каплите. В зависимост от теглото ти може да си в състояние да караш на 15 psi или по-ниско. Също така, ако имаш повече от един чифт гуми, е препоръчително да сложиш най-широките възможни, които пасват без проблем. Ако искаш малко повече сцепление в ледени условия, помисли за инвестиране в гуми с шипове.
3.ИЗМИВАЙ ВЕЛОСИПЕДА СИ СЛЕД ВСЯКО КАРАНЕ
Колоезденето в кишата и снега ще изхвърли много солена и мръсна вода върху частите на твоя велосипед, което с времето може да причини корозия и повреда. Не забравяй да измиеш велосипеда си или най-малкото да го избършеш или изплакнеш веднага след като завършиш всяко каране.
Едно от първите правила, които всеки велосипедист научава, е никога да не използва WD-40 на мотор – но пръскането му върху рамката преди каране ще помогне да отблъсне леда и мръсотията, които гумите са разпръснали. Използвай гъста смазка, за да поддържаш всичко безпроблемно при следващото си каране.
4.НЕ ПРЕНЕБРЕГВАЙТЕ КРАЙНИЦИТЕ СИ
Обикновено ръцете и краката изстудяват първо, тъй като тялото ти се фокусира върху поддържането на сърцевината топла. Поддържането на краката топли е от ключово значение за приятно зимно каране. Сара Пратер, механик от Cycology Bicycles в Ноксвил, Тенеси, носи ръкавици за еднократна употреба под редовните си зимни велосипедни ръкавици, за да поддържа ръцете си топли при движение.
5.ВЗЕМИСЪС СЕБЕ СИ ДОПЪЛНИТЕЛНА ЕКИПИРОВКА
Белият винаги носи два чифта ръкавици – една по-тежка и една по-лека – за да се справи с температурните промени. Чифтът по-леки ръкавици може да предложи малко повече сръчност на пръстите, което прави смените на спуканите гуми по-бързи и лесни. Допълнителен чифт вълнени чорапи може да бъде от голяма полза, ако случайно поставиш крака си в локва или ледена струя върху пътеката.
6.НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ИЗПОЛЗВАШ ДРУГОТО СИ СПОРТНО ОБОРУДВАНЕ
Няма причина да купуваш нова екипировка специално за колоездене в студено време ако разполагаш с оборудване за зимни спортове. Ски ръкавиците ще ти държат ръцете стоплени, въпреки че може да нямаш същата сръчност като с нормалните такива. Ски каските също могат да запазят главата ти по-топла от многовентилираните велосипедни каски.
7.ИЗОЛИРАЙТЕ ТЕЧНОСТИТЕ СИ
Може да не се чувстваш толкова топъл при каране в студени условия, но все още се потиш и трябва да се хидратираш. Двойно изолирана чаша за кафе или термус ще поддържат течностите ти горещи и от друга страна ще те стоплят когато имаш чувството, че ще замръзнеш. Ако караш с традиционна бутилка за вода, дръж я в чанта или на място, където течността няма изтине толкова бързо.
8.НЕ КАРАЙ БЕЗ КАЛНИЦИ
Калниците те пазят от студените пръски, които гумата би изхвърлила върху гърба ти по време на каране. Препоръчително е всеки велосипедист, който кара колелото си целогодишно да оборудва велосипеда си с тези аксесоари.
9.УВЕРЕРИ СЕ, ЧЕ СИ ВИДИМ ДОКАТО КАРАШ
Дневната светлина е оскъдна през зимните месеци, което значи, че колоездача трябва да се погрижи за своята пътната безопасност. Винаги е добре да разполагаш с поне една предна и една задна светлина. Ако знаеш, че няма да успееш да се прибереш на време е препоръчително и да използваш светлоотразителни дрехи. За повече информация по тази тема можеш да прочетеш тази статия.
10.НЕ ПРЕНЕБРЕГВАЙ КОЖАТА СИ
Въпреки че е зима, все още е важно да прилагаш слънцезащитен крем върху всяка изложена кожа, като лицето си, когато караш през деня. Това е особено вярно, когато има сняг на земята, тъй като снегът може да отразява близо 90 процента от UV лъчението. В следстиве на това кожата ти може сериозно да изсъхне. Също така, не забравяй и балсама за устни.